„Jó lesz” – Orbán Viktor Szente Vajkkal egyeztetett a március 15-ei műsorról

A miniszterelnök a kormányülés után találkozott a Jászai Mari-díjas színész, rendezővel.

Az igazgató leszögezte: az Erkelben azok a színészek fognak játszani, akik a legalkalmasabbak a szerepre.
Interjút közölt Szente Vajkkal az Index. A rendező az Erkel Színház kapcsán kifejtette: abban nem lát veszteséget, hogy „befogadott koncertek vagy táncshow-k helyett színházi előadások lesznek”. Hozzátette azt is, hogy az Operával való kapcsolatból is az tűnik ki, hogy örömmel veszik, hogy egy új színház születik.
Szente elmondta, az Erkel átvételére már nyár végétől erőteljesen készültek,
és ebben számukra nem volt érzékelhető a közvetlen miniszterelnöki jelenlét.
„Szerintem a mai magyar színházi élet nagy nehézsége, hogy betolódik a politikai térbe, és ez nem tesz jót neki. A színház mindenkié. Amikor elkészítettem az október 23-i és a március 15-i ünnepség művészeti részét, abban semmifajta aktuálpolitizálás nem volt: az egyik az 56-os hősökről szólt, a másik pedig Jókai Mórról, tekintve, hogy 200 éve született. És ebbe természetesen senki nem szólt bele” – fogalmazott, majd hozzátette: „Tehetek kísérletet arra, hogy az Erkel Színházat azzal az ambícióval kezdjük csinálni, hogy egy ilyen nagy intézmény ne legyen benne a politikai térben.
Itt azok a színészek fognak játszani, akik a legalkalmasabbak a szerepre, és nem kérdezem tőlük, hogy kire szavaznak. Eddig sem tettem, ezután sem fogom.”
Szente leszögezte: vannak olyan színházak oldaltól függetlenül, amelyek kiemelten foglalkoznak a magyar aktuálpolitikával, de az Erkelben ez nem lesz. Úgy véli, jót tenne a színházi életnek, a nézőnek és a színházművészet fejlődésének, ha végre elfelejtkeznénk arról, hogy a színházzal folyamatosan állást kell foglalni politikailag.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök a kormányülés után találkozott a Jászai Mari-díjas színész, rendezővel.
„Az elmúlt években azonban döntő többségben politikai kontextusban kerültek elő a színházak. Ez helytelen, bárki szájából” – húzta alá.
Szente azt is elárult, rengeteg nagyszerű téma hever előttük. Mint mondta:
ha például most azt kérné valaki, hogy fogjon neki egy nagyon jó, sport tematikájú musicalnek, akkor Gulyás Michelle történetét választaná.
„Nagyon klassz musicalt lehetne írni abból, hogy kijut-e az olimpiára, vagy nem jut ki, őt viszik-e az olimpiára, megnyeri-e, hogyan éli ezt meg, megnyeri-e a világkupát” – jegyezte meg.
Szente Vajk arról is beszélt az interjúban, hogy jó néhány színész kollégát fölvettek, de közben az volt az érzése, hogy ha állandó társulatot húznak fel, akkor elkezdik behatárolni, hogy itt csak őket lehet látni. Véleménye szerint ilyen szempontból is sokkal nyitottabb térré tud változni a színház, ha vannak olyan kollégák, akik egy vagy két előadásban fognak szerepelni az évadban.
De elárulta, hogy például Feke Pál, Ember Márk, Veréb Tamás vagy Kovács Gyopár társulati tag lesz.
Lengyel Tamás éles kritikát fogalmazott meg a Szent Vajk-interjú után
Mint közösségi oldalán írja: „Lehet úgy csinálni, mintha Szente Vajk távol tartaná magát a pártpolitikától, de ez felesleges színjáték, mert egy kormányhatározat eredményeként ül az igazgatói székben, és bár elmondása szerint ambíciója, hogy az Erkel Színház ne legyen benne a politikai térben, sajnos a megbízatás elfogadása önmagában politikai kontextusba helyezte őt és a színházat. Különösen igaz ez úgy, hogy az Erkel 9 milliárdot kap az első három évre, miközben a kritikus vagy társadalmilag érzékeny témákat feldolgozó függetlenek egyáltalán nem illeszkednek a kormány kulturális prioritásaiba, így az ő támogatásuk minimálisra csökkent, jelezve ezzel azt, miről elfogadott beszélni és miről nem.”
***
Nyitókép: Mandiner/Ficsor Márton